V petek, 7. 2. 2025, smo se tehniški gimnazijci in vsi, ki nas zanima fizika, udeležili predavanja nekdanjega dijaka dr. Mihe Nemevška, teoretičnega fizika. Opisal nam je svojo karierno pot in predstavil, s čim se trenutno ukvarja v svojem poklicu.
Z matematiko v srednji šoli ni imel težav, uvrščal se je na državna tekmovanja, a vedno se mu je zdelo, da fizike, ki se mu sicer še zdaj zdi zanimiva in fascinantna, ne razume. To ga je »jezilo« in želel si jo je razumeti, zato se je odločil za študij fizike na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani (FMF) in tam tudi doktoriral. Podoktorski študij je opravljal tri leta na več lokacijah: na Univerzi v Hamburgu, Mednarodnem centru za teoretično fiziko in na Mednarodni šoli za napredne študije v Trstu. Trenutno je zaposlen kot izredni profesor fizike na FMF in kot raziskovalec na Oddelku za teoretično fiziko na Institutu Jožef Stefan (IJS). Še posebej nam je predstavil svoje delo na IJS.
Je del ekipe petih raziskovalcev različnih narodnosti. V glavnem se ukvarjajo z dvema večjima področjema – s kozmologijo, vedo o vesolju kot celoti, in z nevtrini, delci, ki nimajo naboja, ves čas potujejo skozi nas in so prisotni povsod v vesolju. Kot teoretični fiziki so zadolženi za raziskovanje teoretičnega ozadja pojavov in posledično za izdelavo modelov, ki utemeljujejo pretekla odkritja in ustvarjajo nova spoznanja.
Povedal nam je, da delo raziskovalcev še zdaleč ni preprosto, saj na poti do odgovorov neštetokrat naletijo na težave. Zgodi se, da po dolgem času raziskovanja ugotovijo, da je nekdo o njihovi temi že objavil znanstveni članek; nemalokrat raziskave zaradi premalo znanega tudi zastanejo za več let.
Pošalil se je, da se morajo kot raziskovalci postaviti v vlogo majhnih otrok, ki jih ves čas zanima, zakaj se nekaj zgodi oz. dogaja, in to vprašanje nadgraditi s kako. Za iskanje podrobnih odgovorov na raziskovalna vprašanja v zvezi s fiziko delcev si pomagajo z redukcionizmom, tj. zmanjševanjem števila prostorskih stopenj oz. raziskovanjem na vedno manjšem območju. Tako se lahko posvetijo posameznim vrstam delcev in ugotovitve prenašajo na širšo sliko, med drugim tudi preko sodelovanja z Oddelkom za eksperimentalno fiziko na IJS.
Dr. Nemevšek se z ekipo trenutno posveča obnašanju vesolja, njegovim začetkom in njegovi prihodnosti. Z računanjem življenjske dobe delcev so napovedali, kdaj bo vesolje iz trenutno navideznega stabilnega stanja prešlo v t. i. »true vacuum« in bo v bistvu vsega konec (a brez skrbi, tega mi ne bomo dočakali).
Seveda je za reševanje kompleksnih raziskovalnih problemov nujno poznavanje osnov. Poudaril je, da sta splošna mehanika in osnovna, že znana fizika pomembna temelja za raziskave sodobne postmoderne fizike. Zaupal nam je, da mu je Gimnazija Lava pomagala pri pridobivanju podlage znanja, s katero mu je bilo na fakulteti marsikaj lažje.
Iz izkušenj je povedal, da za uspeh ni pomembno, kako uspešen si v tem trenutku; za prihodnost je najpomembnejša motivacija, ki te lahko popelje kamorkoli. Ključ do pravega uspeha je najti področje, ki te resnično pritegne in zanima, ter delati na njem.
Klara Jug, 2. e